CONTENTS
Dziękuję za rejestrację
„Najbardziej przenikliwy psycholog monastycyzmu”, tak nazywa Ewagriusza benedyktyński mnich i znawca pism Pontyjczyka, Columba Stewart OSB.
O tym, jak pontyjski mnich opisywał mechanizmy rządzące naszymi emocjami i działaniami dowiesz się podczas webinaru.
W 345 r. w pontyjskim mieście Ibora rodzi się przyszły asceta, ojciec pustyni, chyba największy intelektualista wśród pustelników, ale i największy heretyk, a przynajmniej przez niektórych uważany za takiego. Droga na pustynię chłopaka z prowincji była kręta. Ewagriusz wzbudzał i nadal wzbudza emocje. Dzięki temu jednak jego życiu i pismom przygląda się wielu specjalistów, teologów, badaczy.
Sposoby walki Ewagriusza z ośmioma namiętnymi myślami (logismoi) obżarstwa, nieczystości, chciwości, smutku, gniewu (złości), acedii, próżności i pychy, stały się podstawą dla późniejszej nauki o ośmiu grzechach głównych.
Studiował prawdopodobnie w tureckiej Kayseri, czyli dawnej Cezarei Kapadockiej (dawniej gr.Καισάρεια – Kaisareia – Cezarea Kapadocka) Od 370 roku biskupem Cezarei był Bazyli Wielki. Niezwłykla postać z niezwykłej rodziny. Wszyscy członkowie rodziny św. Bazylego zostali „oficjalnymi” świętymi: św. Makryna – jego babka, św. Bazyli i Emelia (Emilia) – rodzice, jego bracia – św. Grzegorz z Nyssy i św. Piotr z Sebasty, oraz siostra – św. Makryna Młodsza. To wyjątkowa sytuacja w dziejach Kościoła. To właśnie Bazyli wyświęcił Ewagriusza na lektora. Ewagriusz jest najprawdopodobniej najbliższym i najwierniejszym uczniem Bazylego w trudnych czasach ponieważ ten zapisuje swojemu uczniowi w testamencie część ubioru i 30 sztuk złota.


We’re also offering unique, handmade ceramic mugs as well as original sets, consisting of tea, cups and matching tea pot, perfect for gifting.