Z Ojców Pustyni

Ponad tysiąc lat dziejów duchowości

W piśmiennictwie tym można wyróżnić cztery główne okresy: duchowość ojców pustyni, synajską, studycką i atonicką. W każdym z nich dominował inny ośrodek: najpierw Egipt, później Synaj, Konstantynopol, wreszcie Góra Atos. W czytelni znajdziecie wybór tekstów pierwszych mnichów. Ich poczet otwiera św. Antoni. św. Antoni był pierwszym wielkim pustelnikiem egipskim. Rozpoczyna on serię sławnych pisarzy monastycznych, eremitów i ascetów IV–VII wieku, związanych przede wszystkich z Egiptem. Takimi bowiem autorami są: Makary Wielki, Ewagriusz, Jan Kasjan, a także Filemon, działający w ostatnich latach przed zajęciem tych terenów przez Arabów w 640 roku. Typ ascezy, podobny do propagowanego przez egipskich pustelników, reprezentują także inni wcześni pisarze, związani z Azją Mniejszą, Palestyną i Grecją: Marek Eremita, Nil z Ancyry i Diadoch z Fotyki. Biografie tych ostatnich znane są jednak tylko szczątkowo i trudno jest określić ich związki z innymi autorami. Wyraźnie jednak czerpią także z doświadczeń życia pustelniczego. Przedstawiają te same ideały i tendencje. Pustynia nie była miejscem duchowego azylu, ale raczej wzmożonej walki wewnętrznej, zmagania się z pokusami i demonami. Ona wyraźniej pokazywała, kim człowiek jest i do czego ma dążyć. Uczyła pokory, oderwania od siebie i skupienia się na tym, co najważniejsze. W szczególny sposób ujawniała to, co można przeżywać w każdych warunkach. Stąd duchowość ojców pustyni mogła stać się prawzorem dla wszystkich chrześcijan.

„Jeśli bowiem pokora i miłość, prostota i dobroć nie będą towarzyszyły naszej modlitwie, nie jest to prawdziwa modlitwa, ale raczej jej pozór” .

(opracowanie fragmentów wstępu do „Filokalii” wydawnictwa Tyniec, ks. Józef Naumowicz)

[siteorigin_widget class=”Flymag_Recent_B”]”,”after_widget”:”

","before_title":"<h3 class="widget-title">","after_title":"</h3>","widget_id":"widget-0-0-1"}}” />[/siteorigin_widget]

@import url(https://dommariam.com/wp-content/plugins/siteorigin-panels/css/front-flex.min.css); #pgc-2784-0-0 { width:100%;width:calc(100% – ( 0 * 30px ) ) } #pl-2784 #panel-2784-0-0-0 , #pl-2784 #panel-2784-0-0-1 { } #pg-2784-0 , #pl-2784 .so-panel { margin-bottom:30px } #pl-2784 .so-panel:last-child { margin-bottom:0px } @media (max-width:440px){ #pg-2784-0.panel-no-style, #pg-2784-0.panel-has-style > .panel-row-style { -webkit-flex-direction:column;-ms-flex-direction:column;flex-direction:column } #pg-2784-0 .panel-grid-cell { margin-right:0 } #pg-2784-0 .panel-grid-cell { width:100% } #pl-2784 .panel-grid-cell { padding:0 } #pl-2784 .panel-grid .panel-grid-cell-empty { display:none } #pl-2784 .panel-grid .panel-grid-cell-mobile-last { margin-bottom:0px } }