O sercu, od serca

„Wiesz, on jest chory na serce”

“Miałem zawał serca.. zrobili mi jakieś stenty. Podobno mam migotanie przedsionków.”

“Mam nadciśnienie ale nie, nie  stałe tylko skaczące…”

Choroby serca, choroby układu krążenia… Wiemy że groźne i ważne, ale mamy sporo pytań.

Pewnie dlatego, że nie do końca rozumiemy te pojęcia. Co prawda można włączyć telewizję,   zajrzeć do internetu. Jest wiele informacji. Ale okazuje się  że nie wszystkie są prawdziwe, wiarygodne. Niektóre, te wiarygodne, napisane są tak, że trzeba by osobnych studiów, żeby to zrozumieć : angioplastyka, zakrzepica, tętniak. Nawet zawał mięśnia sercowego. Niby najprostsze ale co się właściwie stało?

Ten problem mają nie tylko osoby zdrowe, które nawet nie zetknęły się blisko z kimś chorym, a swoją wiedzę czerpią z mediów, ale też pacjenci, którzy w końcu już coś przeszli, więc byli informowani otrzymali długi wypis ze szpitala w którym jest tyle napisane…

 Chciałbym spróbować powiedzieć w tym miejscu, coś o sercu, od serca i jak najprościej się da.

dr n. med. Zbigniew Eysymontt
dr n. med. Zbigniew Eysymontt

kardiolog, specjalista rehabilitacji, specjalista chorób wewnętrznych
Współautor podręcznika . „Kardiologia podręcznik oparty na zasadach EBM„ t.II – autorstwa prof. M. Tendery i prof. A. Szczeklika. – rok wydania 2010. 
Współautor podręcznika „Pathways to a Health Promoting Hospital” i uczestnik projektu Health Promotion Pilot Hospitals Project (koordynator – Biuro Europejskie WHO-Kopenhaga), dającemu początek sieci szpitali promujących zdrowie w Europie i w Polsce.
Ekspert Ministerstwa Zdrowia przy Grupie Roboczej programu POLKARD i współautor jedynych tego typu w Polsce analiz w zakresie rehabilitacji kardiologicznej : „Raportu o stanie rehabilitacji kardiologicznej w Polsce” 2003 – 2005 oraz „Krajowej mapy zapotrzebowania na rehabilitację kardiologiczną na poziomie województwa i powiatu. – ocena stanu rehabilitacji kardiologicznej w Polsce w 2008 roku” opracowanych na potrzeby Ministerstwa Zdrowia

Dodaj komentarz