Abba Motylion i ..granice cierpliwości.

Abba Motylion. Apoftegmaty (jeszcze) nieznane. Odc. 3

Uczniowie Abby Motyliona posiadali wiele cnót. Wiele z nich jednak przechowywali w miejscach trudno dostępnych dla siebie i innych. Jedną z takich, skrzętnie skrywanych i czekających na lepsze czasy cnót była cnota cierpliwości.

Uczniowie ukrywali tę cnotę tak skwapliwie, że nieprzychylny obserwator mógłby oskarżyć ich nawet o jej brak.

Tymczasem Abba Motylion bezwstydnie obnosił się ze swoją cierpliwością. A na okazję nie musiał czekać. Jego uczniowie codziennie, ba, nawet co chwilę, dawali mu szansę na demonstrowanie tej cnoty i to w wymiarze znacznie wybiegającym poza przyjęte normy.

Jeden uczeń pukał nagminnie do celi starca trzydzieści razy z rzędu, nie nużąc się i nie odchodząc ( cierpliwość!), nie bacząc na to, czy starzec właśnie śpi, je, czy może się modli.

Abba Motylion, również nie zważając na to, co właśnie robił, przerywał daną czynność, żeby przywitać ucznia. Zawsze robił to z entuzjazmem, jakby właśnie na tegoż ucznia czekał. Nic bardziej mylnego. Uczeń w większości przypadków przerywał starcowi w najmniej odpowiednim momencie. Po prostu taki miał talent. I talent ten rozwijał, najczęściej przed celą Abby Motyliona.

Innym razem, inny  jeszcze uczeń zapragnął, żeby Abba Motylion poczytał mu pisma ojców. Ot, tak. Na dobranoc. Uczniowi temu było smutno, właśnie nabawił się niestrawności, nie miał ochoty zabrać się do pracy a to wszystko napawało go wielkim smutkiem. Dlatego poprosił o pomoc Abbę Motyliona. Ów, ziewając i ledwie sunąc nogami, przyszedł do ucznia, usiadł na krześle i bez słowa sprzeciwu wybrał fragment pism ojców. A kiedy skończył musiał jeszcze przeczytać i drugi, i trzeci bo uczniowi tak się spodobała ta rozrywka, że nie chciał starca wypuścić.

Przykładów na bezwstydne demonstrowanie cnoty cierpliwości przez Abbę Motyliona można by mnożyć tysiące. Nasuwa się  jednak jedno podsumowanie. 

Bezwstydność w demonstrowaniu cnoty cierpliwości była jedną z dróg  Abby Motyliona do jego świętości.

Licencja Creative Commons
Abba Motylion i… by Aleksandra Eysymontt is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: