Abba M. Szaleńcy.

– Paweł! Papież Franciszek o tobie napisał. – krzyknął brat Hieronim do Pawła.

Zostali w pustelni w piątkę, Abba, Igor, Piotr, Hieronim i Paweł, reszta wyjechała na wakacje. Nie było łatwo bo gości w tym roku nie brakowało.

Z oratorium Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

– Co?!

– No, Papież Franciszek o Tobie napisał. O osobach chorych psychicznie . Tu masz link do artykułu.

– Dzięki za przypomnienie. Już powoli zapomniałem, pomiędzy dawkami psychotropów, żem oficjalny wariat. Ty natomiast, Hiro, nieoficjalny, ale za to jaki!

– Myślałem, że się ucieszysz, bracie. A tak poważniej, jak tam? Trzymasz się? Mamy dziś razem dyżur w refektarzu. Dasz radę ?

– Się będę trzymał. Na razie wydaje mi się, że mam na czole wytatuowane: chory psychicznie. Wydaje mi się, że cokolwiek mówię albo o cokolwiek pytam jestem źle zrozumiany. Niby się, Hiro, nic nie zmieniłem a reaguję jakbym i ja się zmienił i jakby wszystko wokół się zmieniło. Mam wrażenie, że powinnienem mieć ze sobą tłumacza z mojego na wasze i odwrotnie. C’est la vie. Ale, co ważne, sprzątać nadal potrafię.

Paweł został zdiagnozowany kilka dni wcześniej. Od dwóch dekad cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową, pieszczotliwie zwaną dwubiegunówką. Mimo to, że choroba towarzyszyła mu od lat to od tych kilku dni zaczął patrzeć na siebie inaczej. Bał się, co powiedzą ludzie, czy się od niego bracia odsuną. Nie był pewien co ma sądzić o swoim życiu duchowym, co o pracy, powołaniu. Pytań było mnóstwo. Odpowiedzi w zasadzie żadnych pewnych…

– Hej! Ziemia do Pawła. – krzyknął Hiro.

– Co jest?

– Pomożesz mi przynieść zupę dla gości?

– Pewnie! – powiedział Paweł chociaż perspektywa spotykania ludzi była mało zachęcająca.

– Potraktuj to jako kreatywne wyzwanie. – Hiro rzucił odwracając się na pięcie.

– Co? Zupę?

– Nie, szalony! Uczenie się życia z chorobą i diagnozą.

– A to mi zrobiłeś plan. Niech Ci Pan błogosławi. Bipolar – your next Big Creative Challenge.

Oratorium. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Paweł tak ogólnie miał trudności z dogadywaniem się z ludźmi. Paweł miał przeświadczenie , że albo wszystkich irytuje, albo że ma racje we wszystkim. Dwie, okrutnie męczące jego i innych skrajności. Mało kto miał takie pokłady cierpliwości, żeby nie oceniać i nie zniechęcać się na dłuższą metę.

– „Hiro jest ok. Czasem się wkurza, ale nie odchodzi i się nie odsuwa się”- pomyślał Paweł o współbracie, który akurat zabawiał gości.

Co jednak z innymi? Jakie było miejsce licencjonowanego wariata w świecie wariatów bez licencji?


Przezwyciężyć stygmatyzację osób z problemami psychicznymi

Franciszek podkreślił, że należy dążyć do przezwyciężenia stygmatyzacji, którą często jest naznaczona choroba psychiczna. Kultura wspólnoty powinna przeważyć nad mentalnością wykluczenia, według której na większą troskę i uwagę zasługują osoby przynoszące produktywne korzyści społeczeństwu, zapominając przy tym, że ci, którzy cierpią, ukazują swoim poranionym życiem, niezbywalne piękno ludzkiej godności

Fragment za eKai

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: