Aktualności

O trzech takich, co…

Trzech Was, trzech nas, Boże zbaw nas.

Na pewnej wyspie od wielu lat żyło trzech mnichów, którzy byli ludźmi prostymi. Mieli niewielkie intelektualne poznanie i o teologii wiedzieli jedynie to, iż Bóg jest w Trzech Osobach. Całe dnie spędzali na modlitwie i wyplataniu lin. Modlili się nieustannie powtarzając jedną modlitwę: Trzech Was, trzech nas, Boże zbaw nasMiejscowy biskup dowiedziawszy się o tym, że na ów wyspie mieszka trzech pustelników, w poczuciu swojego obowiązku postanowił wybrać się na wyspę, aby pouczyć ich o Bogu i nauczyć ich modlitwy. Przybył i zaczął ich uczyć Modlitwy Pańskiej. Trzech mnichów z wielkim trudem, ale na koniec dnia nauczyło się modlitwy podanej przez biskupa. Na drugi dzień, biskup wybrał się w podróż powrotną. Gdy płynął, nagle spostrzegł, że trzech mnichów biegnie do niego po wodzie. Gdy boży mężowie dobiegli, z pokorą padli biskupowi do nóg i poprosili, aby ten przypomniał im słowa modlitwy, ponieważ w swoim roztargnieniu zapomnieli. Biskup zobaczywszy stąpających po wodzie mnichów odrzekł: Wracajcie i módlcie się tak, jak do tej pory to czyniliście.

Nie umysłem

***
Umysłem nie ogarniesz Boga.
I poznanie intelektualne jest niewystarczające.
Intelekt jest dobry ze swej natury, lecz na pewnym etapie życia modlitwy zaczyna przeszkadzać.
Gubi się i trwoży z powodu niewiedzy. Odsunięty zostaje od Tajemnicy.
Lecz Ty trwaj w pokoju. Nie bój się, lecz zaufaj.
Nic złego się nie dzieje.
Kiedy przychodzi wątpliwość, porzuć knowania umysłu.
Zamilknij i trwaj w ciszy…
Błogosławiona głupota, która pozwala w prostocie trwać przy Bogu.
Pozwól sercu płonąć. Ono pozna Pana przy łamaniu chleba.

Tak, jak umiesz

Najdłuższa pielgrzymka to ta, od umysłu do serca……posłuchaj Mistrza Ewagriusza:

Zabiegaj o to, by w czasie modlitwy twój umysł był głuchy i niemy, a będziesz mógł się modlić. Bądź wytrwały i módl się usilnie; Odrzucaj nachodzące cię troski i myśli. Wprowadzają one w zamęt i niepokój, aby pozbawić cię siły.

…a patrząc na przykład życia trzech wyspowych mnichów:
nie chciej się modlić tak, jak nie umiesz…lecz
módl się tak, jak potrafisz…

i bądź tej drodze wierny.

 

 

 

Błogosławieni głupi, albowiem oni poznają Boga… i do nich należy wszystko.

Moje są niebiosa i moja jest ziemia, moje są narody, moi grzesznicy i sprawiedliwi. Aniołowie są moi, Matka Boża jest moja, wszystkie rzeczy są moje, i sam Bóg jest moim i dla mnie, gdyż Chrystus jest mój i wszystek dla mnie! Czemu więc, duszo moja, jeszcze się ociągasz, i czego jeszcze szukasz? Wszystko jest twoje i wszystko dla ciebie.

Modlitwa duszy rozmiłowanej. Św. Nasz Ojciec Jan od Krzyża

O autorze

Pomysłodawczyni i redaktor internetowego Magazyn Dobrych Treści (www.dommariam.com). Autorka tekstów (współpracuje z portalami DEON, eKAI) i redaktor treści internetowych. Storytellerka, czyli profesjonalna "opowiadaczka historii".
Koordynatorka trzech edycji Letniej Szkoły Biblijnej. wydawca programów radiowych (RMF FM), reporter (Polskie Radio KatowiceLife Festival Oświęcim), trener organizacji pozarządowej dla Fundacji Nowe MediaZarządza stronami firm na Facebooku. Prowadzi webinary, kursy językowe online, tworzy filmy edukacyjne.

2 odpowiedzi »

  1. Modlę się,więc jestem.Pozdrawiam ludzi prostego,rozmodlonego i czystego serca,spragnionych Boga !

Dodaj komentarz