O. Szymon Hiżycki OSB ponownie wybrany opatem tynieckim

Dnia 17 stycznia br. kapituła Opactwa Benedyktynów w Tyńcu wybrała o. Szymona Hiżyckiego OSB na opata tego klasztoru. To pierwszy przypadek w powojennej historii opactwa tynieckiego, że urzędujący opat został ponownie wybrany na urząd. Ze względu na to, że opactwo tynieckie ma status klasztoru niezależnego i jest wyłączone spod jurysdykcji Ordynariusza miejscowego, przełożony tego klasztoru jest wyższym przełożonym zakonnym. Zgodnie z prawem kanonicznym, opat posiada kościelną zwyczajną władzę kierowania i rządzenia klasztorem oraz wszystkimi członkami wspólnoty, zarówno w dziedzinie duchowej, jak i doczesnej. 

Święty Benedykt nazywa opata „zastępcą Chrystusa”, dominus, abbas. Można więc powiedzieć, że opat zajmuje w klasztorze miejsce Chrystusa. Opat jest nie tylko wyższym przełożonym zakonnym, ale także nauczycielem, przewodnikiem duchowym i interpretatorem „Reguły” św. Benedykta. Jego urząd jest urzędem duszpasterza. Życie wspólnoty jest uzależnione od jego decyzji i zarządzeń. Kształtuje jej charakter i oblicze. 

Zgodnie z prawem własnym, opata wybiera się na 8 lat. Urząd może być zawsze ponawiany. Wyborom opata tynieckiego przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, Opat Prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania. W ubiegłym tygodniu, wspólnie z o. Bernhardem Alterem OSB, opatem Dormitio w Jerozolimie, przeprowadził także wizytację kanoniczną klasztoru tynieckiego. Zgodnie z prawem własnym, odbywa się ona co cztery lata. Wizytacja kanoniczna ma za cel ocenę bieżącej sytuacji klasztoru, tak pod względem duchowym, jak i doczesnym, oraz zbadać czy normy „Reguły” św. Benedykta i prawa powszechnego są w danym klasztorze przestrzegane. Zatem tegoroczna wizytacja zbiegła się z wyborami opackimi w naszym domu. Przedstawiamy sylwetkę opata tynieckiego. 

Szymon Hiżycki OSB urodził się 7 lipca 1980 r. w Krakowie. Do klasztoru wstąpił w 1999 r. Pierwszą profesję monastyczną złożył 6 sierpnia 2001 r. Świecenia kapłańskie przyjął 12 października 2008 r. z rąk bp Bronisława Dembowskiego. Odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie, gdzie obronił doktorat z monastycyzmu. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza młodzieży, bibliotekarza, rektora studiów oraz mistrza nowicjatu. Przez kilka lat wykładał w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Był asystentem Federacji Polskiej mniszek sakramentek. Jest autorem wielu publikacji o tematyce monastycznej. Jest rekolekcjonistą, kierownikiem duchowym i opiekunem wspólnoty oblatów tynieckich. Dnia 23 stycznia 2015 r. został, jako najmłodszy w powojennej historii klasztoru tynieckiego, wybrany na opata tynieckiego. Benedykcji, czyli uroczystego wprowadzenia na urząd i błogosławieństwa nowego opata, udzielił 21 marca 2015 r. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Dnia 17 stycznia 2023 r. został ponownie wybrany na urząd opata tynieckiego. 

Przewielebnemu Ojcu Opatowi Szymonowi Hiżyckiego OSB gratulujemy wyboru, życzymy wszelkich potrzebnych łask i Bożego błogosławieństwa na czas Jego posługi!

Zdjęcia: Borys Kotowski OSB

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: