Życiodajna pompa | O sercu, od serca

Z cyklu „O sercu, od serca”

Spędziłem większą część mojego życia zawodowego zajmując się rehabilitacją pacjentów po zawale lub operacjach serca. Nigdy nie przestała mnie fascynować zdolność naszego układu krążenia, naszego serca, do ciężkiej mechanicznej pracy, subtelnej regulacji elektrycznej i chemicznej w precyzyjny, ściśle określony sposób. 

Ten wspaniały mechanizm, poprzez system skomplikowanej pompy z komorami i przedsionkami oraz zastawkami („zaworami”) ,  zapewnia przepływ  4-5 litrów życiodajnej krwi 70 razy na minutę, 24 godziny na dobę ..i 7 dni w tygodniu, bez wytchnienia,  przez 70, 80,  a coraz częściej 90 i więcej lat życia. Jednocześnie regulowane jest ciśnienie w naszych „rurkach”, czyli tętnicach.

Kto lubi, może pobawić się w kalkulację – ile to uderzeń i ile litrów. Najważniejsze jest to, że ten niebywały samoregulujący się proces zapewnia, poprzez system tysięcy rur i rurek (naczyń krwionośnych – tętnic i żył), możliwość sprawnego funkcjonowania naszego mózgu, narządów wewnętrznych, mięśni. Serce dba też o siebie, pompując krew do oplatających mięsień sercowy tzw. tętnic wieńcowych

Krzywimy się na samochód z 10-15 letnim przebiegiem? Jaki przebieg ma nasze serce? Jak o nie dbamy?

Krzywimy się na samochód z 10-15 letnim przebiegiem? Jaki przebieg ma nasze serce? Jak o nie dbamy? Dobrzy właściciele samochodów dbają o silnik swojego auta. Odpowiednie paliwo, olej, przegląd.. Ile razy tak myślimy o tym wiernym przyjacielu, którym jest nasze serce ?

Więc co właściwie może zaburzać, utrudniać czy w końcu przerwać pracę serca, utrudnić czy zablokować przepływ krwi? Jaki mamy na to wpływ? 

Najprościej można powiedzieć że istnieją 3 grupy przyczyn: 

  1. Choroby wrodzone, genetyczne
  2. Choroby pojawiające się w trakcie funkcjonowania serca
  3. Procesy naturalnego „zużycia”  

Nierzadko te przyczyny łączą się ze sobą. Co, w takim razie, może „ wysiąść” w sercu i układzie krążenia, idąc tropem motoryzacyjnych porównań?

  1. Mięsień sercowy słabnie jako pompa – mamy niewydolność serca
  2. Zwężają się lub zatykają odżywiające go tętnice – mamy tzw chorobę wieńcową lub zawał sera
  3. Zawory (zastawki serca) przepuszczają zbyt mało krwi lub nie domykają się i krew płynie w niewłaściwym kierunku -mamy choroby (zwężenie lub niedomykalność) zastawek serca
  4. Problemy z elektrycznością impulsy elektryczne, które zwykle rytmicznie pobudzają serce „wariują „ więc serce bije nieregularnie, zbyt szybko lub zbyt wolno – i tu mamy różnego rodzaju arytmie czy bloki ( zwolnienie pracy) serca
  5. W naszych rurkach (tętnicach) panuje zbyt wysokie ciśnienie – to nadciśnienie

Wysiąść, oczywiście, może wszystko i co więcej – często spotkamy połączenie kilku przyczyn, kilku rzeczy do naprawy.

Zbigniew Eysymontt

Od redakcji:

Co dalej?  O tym w kolejnym odcinku ” O sercu, od serca”. Tymczasem, zanim o tym więcej, chodźmy na spacery ( w maseczkach), jedzmy rozsądnie, uczmy się dobrze żyć, mimo stresu!

3 odpowiedzi na “Życiodajna pompa | O sercu, od serca”

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: