Mocne Słowa. Intymność.

Przemienienie Pańskie.

Poznawanie Boga, bycie z Nim w intymnej relacji, otwiera na Jego światło, które wyjaśnia naszą historię życia i rodzi nadzieję.

Nie zawsze potrafimy dostrzec obecność Boga w naszym życiu. Bywa, że nie dowierzamy Jego miłości. Kiedy zdarza się coś złego, kiedy doświadczamy cierpienia i odrzucenia, nie zawsze potrafimy sobie z tym poradzić. Wydaje się nam też, że zawsze sprostamy temu, co przyniesie życie. Czujemy się przygotowani na wszelkie możliwe przeciwności. Po czym kiedy dzieje się coś złego, bywamy rozbici jak lustro, w którym dotychczas pielęgnowaliśmy złudzenia naszego duchowego piękna i mocy.
Taka jest mniej więcej sytuacja uczniów, którzy wyszli z Chrystusem na górę Przemienienia.
Są pogubieni w domysłach na temat tego, kim jest Jezus. Oślepiają ich własne wizje tego, jak mają się potoczyć dalsze ich losy, albo kariery. Wydaje się im, że są już dojrzali i mocni. Nie przypuszczają nawet, że już niedługo na innej górze, na Golgocie, ich złudzenia zostaną rozbite.

Co właściwie wydarzyło się na górze Tabor?

W Kościele Wschodnim tłumaczy się dzisiejszą Ewangelię sugerując, że na górze Tabor przemienił się nie tyle Jezus, co raczej apostołowie. Otrzymali oni tam dar duchowego wzroku. Dar poznania. Dar duchowego widzenia tego kim w rzeczywistości jest Chrystus. Z ich oczu zdarte zostały oślepiające ich łuski. Jednocześnie zostali zalani Bożym światłem. Poznali blask Boga. Być może było to najbardziej intymne doświadczenie w ich życiu. Miało ono wyjaśnić dotychczasową ich drogę i umocnić na przyszłość. Uczniowie mogli zrozumieć, że wbrew wszystkiemu co ich spotka, osnową rzeczywistości jest Miłość. Poznanie na górze było zaproszeniem uczniów, aby weszli w intymność Boga.
Biblia posługuje się słowem „poznać” na opisanie najbardziej intymnej ludzkiej relacji między mężczyzną a kobietą.
Poznawanie Boga, bycie z Nim w intymnej relacji, otwiera na Jego światło, które wyjaśnia naszą historię życia i rodzi nadzieję.
Jeżeli czujesz się rozbity, niepokoją Cię złudzenia, w których dotychczas tkwiłeś, jeżeli dręczą Cię wyrzuty sumienia z powodu popełnionego zła, jeżeli nie dajesz sobie rady ze swoim życiem, to ta dzisiejsza Ewangelia jest szczególnie dla Ciebie. Jest zaproszeniem do wejścia w intymną relację z Bogiem, która otwiera na tajemnicze światło, chroni przed zwątpieniem i rodzi nadzieję.
Cezary Jenta OP

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: