abbamotylion

Abba Motylion i…najważniejsze pytanie.

-Zaraz cię dorwę! Wredna małpo! -groził Papillon komarzycy. Zignorował wspaniałą okazję do ćwiczenia się w cnocie cierpliwości. Udało mu się natomiast popełnić morderstwo.

-Mam cię! I po co ci to było? Po co?-mruczał Papillon zadowolony.

Kiedy tylko wybrzmiało ostatnie „po co?” Papillon opadł na krzesło.

Przed pierwszą kawą nie pamiętał zupełnie z jakim pytaniem zasnął. A teraz…Po co?

Czas o poranku dzielił się u mistrza i ucznia na dwa. Rano były dwie pory. Pora przed i po kawie.

Przed kawą to pora na nic. Po kawie można coś. Więc, żeby coś zacząć…

-Kawa. Kawa. Kaaaa…..-szepnął zaspany.

-Panie Papillonie! Przyniosłam kawę! Słyszałam, że pan już wstał, no i wiem, jak to jest, rano bez kawy..- pani Renia, właścicielka gospodarstwa była dobrą, pełną wdzięku, sześćdziesięcioletnią kobietą.

-Pani Reniu! Duch święty musiał panią natchnąć…-skomentował z wysokości aspirującego mnicha Papillon.

-Oczywiście. Duch święty na pewno. Ale tak bezpośrednio to te pana poranne okrzyki, panie Papillonie….-rezolutnie odpowiedziała pani Renia.

-A….tak…tak..komar… – Papillon ziewnął.

-Zostawiam kawę i coś do przegryzienia…dobrego dnia! -uśmiechnęła się odchodząc.

-Dobrego, pani Reniu, dobrego…

 

Pierwszy łyk kawy. Ziewanie. Drugi łyk. Przetarcie oczu. Trzeci łyk. Wizja. Abba Motylion wyraźnie pyta: po co przyszedłeś do pustelni?

Kawa wypita. Szare komórki w gotowości. Papillon otworzył brewiarz. Nie dotarł do właściwego tygodnia, ale uderzyło go kilka linijek, na które trafił, z dzieła św. Bonawentury. Zaczął czytać na głos:

-Umrzyjmy zatem, wejdźmy w ciemność, nakażmy milczenie troskom, pożądliwościom i ułudom; z Chrystusem ukrzyżowanym przejdźmy „z tego świata do Ojca”, abyśmy wpatrując się w Ojca, wraz z Filipem mogli powiedzieć: „Wystarczy nam”. Posłyszmy ze świętym Pawłem: „Wystarczy ci mojej łaski”

 

-Panie Boże…Jezu mój…

Teraz już, w miejsce powracającego „po co? po co tu przyszedłeś?” słyszał tylko: „Wystarczy ci mojej łaski. Wystarczy ci….”

 

O autorze

Pomysłodawczyni i redaktor internetowego Magazyn Dobrych Treści (www.dommariam.com). Autorka tekstów (współpracuje z portalami DEON, eKAI) i redaktor treści internetowych. Storytellerka, czyli profesjonalna "opowiadaczka historii".
Koordynatorka trzech edycji Letniej Szkoły Biblijnej. wydawca programów radiowych (RMF FM), reporter (Polskie Radio KatowiceLife Festival Oświęcim), trener organizacji pozarządowej dla Fundacji Nowe MediaZarządza stronami firm na Facebooku. Prowadzi webinary, kursy językowe online, tworzy filmy edukacyjne.

Kategorie: abbamotylion

Tagi:

Dodaj komentarz