Wielki Post. Szkoła Miłości.

Cum ieiunátis, nolíte fíeri, sicut hypócritæ, tristes.

Kiedy pościcie, * nie bądźcie smutni jak obłudnicy.

(Środa Popielcowa, antyfona do Pieśni Zachariasza)

W Wielki Post to kontemplowanie Miłości i odpowiedź miłością na Miłość. Cała liturgia w okresie Wielkiego Postu, liturgia Wielkiego Czwartku i Triduum Paschale,  one wszystkie są poematem o nieskończonej i totalnej Miłości Boga do nas. O Miłości Jezusa Chrystusa w każdym geście, w słowach. O Miłości, która zgadza się na wszystko, żeby tylko zbawić tych, których kocha – wszystkich. 

Nasze wyrzeczenia, posty, nasze dobre postanowienia piękne i dobre, i życiodajne będą wtedy, kiedy będą pełną miłości odpowiedzią na Jego Miłość. Kiedy podjęte będą z miłości. Nie ze strachu, hipokryzji (“nie bądźcie jak obłudnicy”), nie z powinności. 

Wielki Post to szkoła miłości. W liturgii dostajemy jej przykłady. Łaska przychodzi z pomocą naszej słabości. W tym Wielkim Poście uczmy się od Niego miłości i odpowiadajmy na nią tak, jak potrafimy. Nie stawajmy w szranki z samymi sobą, nie skupiajmy się na swoich słabościach czy sukcesach w ascezie. Skupmy się na Jego Miłości. 

A jeśli już coś postanowimy, trzymajmy się postanowień z wdzięczności a nie z powinności. Odstawmy powinność i postarajmy się uczyć miłości. Zapomnijmy o sobie trochę bardziej. Bądźmy wdzięczni mocniej. Wrażliwsi częściej. 

Więcej dobra zrodzi się z drobiazgu danego z miłości, niż ze spektakularnego wyrzeczenia, którego motywacją jest cokolwiek innego. Bóg nie potrzebuje naszych wyrzeczeń. One potrzebne są nam, żeby wzrastała w nas miłość, która nas przemienia. 

Miłość nawraca. Skupmy się na niej i nią żyjmy w Wielkim Poście.

On prosząc Samarytankę o podanie wody, * już ją obdarzył łaską wiary, * i tak gorąco pragnął jej życia z wiary, * że rozpalił w niej ogień Bożej miłości.

/Prefacja w Wielkim Poście/

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: