abbamotylion

Wielki Post. Szkoła Miłości.

Cum ieiunátis, nolíte fíeri, sicut hypócritæ, tristes.

Kiedy pościcie, * nie bądźcie smutni jak obłudnicy.

(Środa Popielcowa, antyfona do Pieśni Zachariasza)

W Wielki Post to kontemplowanie Miłości i odpowiedź miłością na Miłość. Cała liturgia w okresie Wielkiego Postu, liturgia Wielkiego Czwartku i Triduum Paschale,  one wszystkie są poematem o nieskończonej i totalnej Miłości Boga do nas. O Miłości Jezusa Chrystusa w każdym geście, w słowach. O Miłości, która zgadza się na wszystko, żeby tylko zbawić tych, których kocha – wszystkich. 

Nasze wyrzeczenia, posty, nasze dobre postanowienia piękne i dobre, i życiodajne będą wtedy, kiedy będą pełną miłości odpowiedzią na Jego Miłość. Kiedy podjęte będą z miłości. Nie ze strachu, hipokryzji (“nie bądźcie jak obłudnicy”), nie z powinności. 

Wielki Post to szkoła miłości. W liturgii dostajemy jej przykłady. Łaska przychodzi z pomocą naszej słabości. W tym Wielkim Poście uczmy się od Niego miłości i odpowiadajmy na nią tak, jak potrafimy. Nie stawajmy w szranki z samymi sobą, nie skupiajmy się na swoich słabościach czy sukcesach w ascezie. Skupmy się na Jego Miłości. 

A jeśli już coś postanowimy, trzymajmy się postanowień z wdzięczności a nie z powinności. Odstawmy powinność i postarajmy się uczyć miłości. Zapomnijmy o sobie trochę bardziej. Bądźmy wdzięczni mocniej. Wrażliwsi częściej. 

Więcej dobra zrodzi się z drobiazgu danego z miłości, niż ze spektakularnego wyrzeczenia, którego motywacją jest cokolwiek innego. Bóg nie potrzebuje naszych wyrzeczeń. One potrzebne są nam, żeby wzrastała w nas miłość, która nas przemienia. 

Miłość nawraca. Skupmy się na niej i nią żyjmy w Wielkim Poście.

On prosząc Samarytankę o podanie wody, * już ją obdarzył łaską wiary, * i tak gorąco pragnął jej życia z wiary, * że rozpalił w niej ogień Bożej miłości.

/Prefacja w Wielkim Poście/

O autorze

Pomysłodawczyni i redaktor internetowego Magazyn Dobrych Treści (www.dommariam.com). Autorka tekstów (współpracuje z portalami DEON, eKAI) i redaktor treści internetowych. Storytellerka, czyli profesjonalna "opowiadaczka historii".
Koordynatorka trzech edycji Letniej Szkoły Biblijnej. wydawca programów radiowych (RMF FM), reporter (Polskie Radio KatowiceLife Festival Oświęcim), trener organizacji pozarządowej dla Fundacji Nowe MediaZarządza stronami firm na Facebooku. Prowadzi webinary, kursy językowe online, tworzy filmy edukacyjne.

Kategorie: abbamotylion

Dodaj komentarz