man tattooed prayingAktualności

Angielski z Ewagriuszem z Pontu. Cz.I

Evagrius was the most acute monastic psychologist of the fourth century. He was also a remarkable teacher of prayer. 

Ewagriusz był najbardziej przenikliwym psychologiem monastycznym czwartego wieku. Był także wybitnym nauczycielem modlitwy.

Poćwicz rozumienie tekstu i dowiedz się, co Ewagriusz z Pontu sądził o wpływie gniewu na modlitwę.

For him as the workings of the passions had a direct a bearing on both the possibility and the quality of prayer. 

Działanie namiętności miało dla niego bezpośredni wpływ i na możliwość, i na jakość modlitwy.

This was especially the case with the passions of anger. 

Dotyczyło to w szczególności namiętności gniewu.

Evagrius claimed that anger’s effect on prayer was to obscure the mind. Anger is so preoccupying i that there is no psychic energy left to transcend resentment.

Ewagriusz twierdził, że gniew zaciemniał umysł podczas modlitwy. Gniew tak bardzo zajmuje umysł, że nie pozostawia energii do przekroczenia urazy.

religious wall art inside building
Photo by Emre Can on Pexels.com

Należy teraz dokonać bardzo ważnego doprecyzowania. W potocznym rozumieniu gniew kojarzy się nam ze „złoszczeniem się na kogoś” lub „irytacją”. Jest to jednak kwestia o wiele subtelniejsza. Gniew nie jest stanem emocjonalnym – to, że się denerwuję na dziecko, które znów źle się zachowuje w szkole, nie jest gniewem w tym znaczeniu, jakie tej myśli nadaje Ewagriusz. Ulec myśli gniewu to znaczy świadomie hodować w sobie pragnienie zemsty za doznaną krzywdę, odmawiać pojednania z kimś, kto nas skrzywdził, uparcie rozważać doznane od innych zło. Z gniewem łączy się pogarda dla innych i niechęć do zajmowania się sprawami innych.
Fragment książki Pomiędzy grzechem a myślą

man tattooed praying
Photo by Ric Rodrigues on Pexels.com

O autorze

Pomysłodawczyni i redaktor internetowego Magazyn Dobrych Treści (www.dommariam.com). Autorka tekstów (współpracuje z portalami DEON, eKAI) i redaktor treści internetowych. Storytellerka, czyli profesjonalna "opowiadaczka historii".
Koordynatorka trzech edycji Letniej Szkoły Biblijnej. wydawca programów radiowych (RMF FM), reporter (Polskie Radio KatowiceLife Festival Oświęcim), trener organizacji pozarządowej dla Fundacji Nowe MediaZarządza stronami firm na Facebooku. Prowadzi webinary, kursy językowe online, tworzy filmy edukacyjne.

Dodaj komentarz